در سلام دنیا توضیح دادم که چرا به پلتفرم‌های داخلی برای میزبانی وبلاگم اعتماد ندارم و چرا فکر می‌کنم تجمیع محتوا در پلتفرم‌هایی شبیه مدیوم خوب نیست؛ اما یک سوال بی‌پاسخ موند، پس کجا خوبه؟

در انتخاب فضایی برای نوشتن، چند نکته غیر از موارد اون پست مورد اهمیت بود:

  1. من یک روز می‌میرم. اما دوست ندارم نوشته‌هام با من بمیرند؛ و دوست ندارم بعد از مرگم از اینترنت حذف بشم. پس فضاهای میزبانی پولی گزینه‌ی مناسبی برای من در این وبلاگ نیست. عمر چنین فضاهایی نهایتا یک ماه تا یک سال بعد از مرگم خواهد بود.
    می‌فهمم که در نهایت هیچ‌چیز دائمی نیست و این‌جا هم می‌تونه روزی تعطیل بشه. اما از نظر روانی می‌دونم که این امکان هست که برای مدت طولانی‌تری بعد از مرگم نوشته‌هام باقی بمونن.
  2. دوست دارم نوشتن راحت باشه. نمی‌خوام برای هر بار نوشتن، کدی رو بیلد بگیرم و دیپلوی کنم. در عین حال دوست دارم نوشته‌هام روی یک دیتابیس باشه به‌جای فایل‌های مارک داون. می‌دونم که استاتیک سایت‌ها چه گزینه‌ی خوبی برای بلاگ شخصی هستند اما من دوست دارم در یک ادیتور شبیه به مدیوم بنویسم. تا ادیتوری که باهاش کد می‌زنم.
  3. دلم نمی‌خواد درگیر سرور و هاست و ... باشم. حتی اگر رایگان در اختیارم قرار بگیرند.
  4. اگر بتونم دامنه‌ی شخصی‌م رو به‌ش متصل کنم حس مالکیت بیشتری به‌م می‌ده.

خب، شرایط من این‌ها بودن، حالا گزینه‌هام چی‌ها هستن؟

  1. وردپرس: وردپرس پر استفاده‌ترین CMS بر روی کره‌ی زمینه؛ برای هر چیزی یک راهی داره و قالب‌های زیبایی هم داره. نسخه‌ی رایگان بلاگ وردپرس امکان اضافه کردن دامنه نداره که آن‌چنان مهم نیست اما در ایران هم فیلتره. که شاید روزی برام مهم باشه.
  2. دیجیتال پرس: یک سرویس وبلاگ بر پایه‌ی Ghost که امکان اضافه کردن دامنه می‌ده؛ و در آپلود فایل محدودیت ۱ گیگ داره.

وبلاگ قبلی من هم روی Ghost بود و من بسیار ایده‌ی پشت این CMS رو می‌پسندم. برعکس وردپرس برای پوشش همه‌ی نیازهای جهان ساخته نشده و تمرکزش روی وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگارانه. چیزی اضافه نداره و همه‌نیازهای یک نویسنده رو پوشش می‌ده. دیجیتال پرس این CMS رو به صورت رایگان هاست می‌کنه.

تصویری از صفحه‌ی ادیتور Ghost

نوشتن در ادیتور گوست لذت بخشه؛ قالب‌هاش مینی‌مال و جالب‌اند. تنها مشکل، نداشتن ترجمه‌ی فارسی برای قالب‌هاست که با توجه به این‌که اجازه‌ی اضافه کردن کد شخصی می‌ده می‌شه حلش کرد.

دشبورد Ghost

خب اگر از قالب این وبلاگ خوشتون اومده اسمش wave هست. که در پنل گوست برای انتخاب وجود داره؛ اگر کدهای زیر رو در بخش code injection و بعد site header اضافه کنید قالب‌تون راستچین و فارسی می‌شه.

ghost wave theme persian code for digital press
ghost wave theme persian code for digital press. GitHub Gist: instantly share code, notes, and snippets.