در سلام دنیا توضیح دادم که چرا به پلتفرم‌های داخلی برای میزبانی وبلاگم اعتماد ندارم و چرا فکر می‌کنم تجمیع محتوا در پلتفرم‌هایی شبیه مدیوم خوب نیست؛ اما یک سوال بی‌پاسخ ماند، پس کجا خوب است؟

در انتخاب فضایی برای نوشتن، برای من چند نکته غیر از موارد بالا مورد اهمیت بود:

  1. من روزی می‌میرم. دوست ندارم نوشته‌هایم با من بمیرند. دوست ندارم بعد از مرگم از اینترنت حذف شوم. پس یک هاست پولی گزینه‌ی مناسبی برای من نیست. عمر آن نهایتا یک ماه تا یک سال بعد از مرگم خواهد بود.
  2. دوست دارم نوشتن راحت باشد. نمی‌خواهم برای هر بار نوشتن یک چیزی را بیلد بگیرم و دیپلوی کنم. همچنین دوست دارم نوشته‌هایم روی یک دیتابیس باشد به‌جای فایل‌های مارک داون. می‌دانم که استاتیک سایت‌ها چه گزینه‌ی خوبی برای وبلاگ شخصی هستند اما من دوست دارم در یک ادیتور شبیه به مدیوم بنویسم.
  3. دلم نمی‌خواهد درگیر سرور و هاست و ... باشم. حتی اگر رایگان باشند.
  4. اگر بتوانم دامنه‌ی شخصی‌ام را به آن متصل کنم برای زمان زنده بودنم خوب است.

با گزینه‌های بالا و سرچ‌های گوناگون به دو گزینه رسیدم:

  1. وردپرس: وردپرس پر استفاده‌ترین CMS در روی کره‌ی زمینه؛ برای هر چیزی یک راهی داره و قالب‌های زیبایی هم وجود داره. نسخه‌ی رایگان بلاگ وردپرس امکان اضافه کردن دامنه نداره که آن‌چنان مهم نیست و در ایران هم فیلتره. که شاید روزی برام مهم باشه.
  2. دیجیتال پرس: یک سرویس وبلاگ بر پایه‌ی Ghost که امکان اضافه کردن دامنه می‌ده؛ و در آپلود فایل محدودیت ۳ گیگ داره.

وبلاگ قبلی من هم روی Ghost بود و من بسیار ایده‌ی پشت این CMS را می‌پسندم. برعکس وردپرس برای پوشش همه‌ی نیازها نیامده و تمرکزش روی وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران است. چیزی اضافه ندارد و همه‌نیازهای یک نویسنده را پوشش می‌دهد. دیجیتال پرس این CMS را به صورت رایگان هاست می‌کند و این برای من مثل یک پیشنهاد رویایی بود.

تصویری از صفحه‌ی ادیتور Ghost

نوشتن در آن لذت بخش است و قالب‌های زیبایی هم برای آن موجود است. تنها مشکل نداشتن ترجمه‌ی فارسی برای قالب‌ها بود که با توجه به این‌که اجازه‌ی inject code وجود داشت حل شد.

فکر می‌کنم اگر به دنبال راه انداختن وبلاگ شخصی خود هستید، بد نیست نگاهی به دیجیتال پرس بیندازید.

دشبورد Ghost

همچنین اگر از قالب این وبلاگ خوشتان آمده نام آن wave است. می‌توانید از پنل آن را انتخاب کنید و کدهای زیر را در بخش code injection و بعد site header اضافه کنید تا متون قالب فارسی شوند.

ghost wave theme persian code for digital press
ghost wave theme persian code for digital press. GitHub Gist: instantly share code, notes, and snippets.